آذربایجان ساراب قیصرق
قیصره + مئهریبان+ساراب+آذربایجان+تورک+ترک+قیصرق+قیصریه+Qeysere+Qeysereq+sarab+Türk+turk+Azerbaycaqn+Azerbayjjan+Qeyseriye

خشکیدن کامل دریاچه ارومیه مهاجرت هفت میلیون نفر را از حوزه این دریاچه به همراه خواهد اورد

چهارشنبه 10 تیر 1394

+0 به یه ن

نخستین اثرات مهلک جسمی حمله نمک دریاچه ارومیه به اهالی تبریز

یازار :

 +2 به یه ن

خشکیدن کامل دریاچه ارومیه مهاجرت هفت میلیون نفر را از حوزه این دریاچه به همراه خواهد اورد

نخستین اثرات مهلک جسمی حمله نمک دریاچه ارومیه به اهالی تبریز

دبیر کمیته اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه با تاکید بر اینکه مساله ریزگردهای نمکی سلامت شهروندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، گفته است: ریزگردها سلامت مردم را به شدت تهدید خواهد کرد و مشکلاتی مثل سوزش چشم، سرطان ریه، مشکلات پوستی، بیماری‌های تنفسی، فشار خون و... را به دنبال دارد؛ به طوری‌که شهروندان روستاهای اطراف دریاچه و حتی خود تبریز، به علت استنشاق هوای آغشته به نمک دچار فشار خون بالا شده‌اند.

آرمین نوربخش در گقتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با تاکید بر اینکه توسعه بی‌رویه و غیر مجاز کشاورزی در منطقه آذربایجان غربی یکی از مهم‌ترین عوامل بروز بحران خشکی دریاچه است، افزود: عمده تغییر رفتار برای نجات دریاچه در کشاورزان باید اتفاق بیفتد، زیرا تعدادی از کشاورزان بدون داشتن مجوز اقدام به شق نهرکردن و کشیدن آب رودخانه برای توسعه زمین‌های کشاورزی کردند و باعث خشکی آب دریاچه شدند.

وی در ادامه با اشاره به بحث چاه‌های غیرمجاز در آذربایجان شرقی و غربی به عنوان عامل دیگر ایجاد بحران دریاچه ارومیه گفت: حفر چاه‌های غیرمجاز عاملی است که باعث کاهش آب سفره‌های زیرزمینی شده و در نتیجه با توجه به خشکی زمین، رودخانه‌هایی که قرار بوده وارد دریاچه و در آن جاری شود، جذب زمین شده و در آن فرو رفته است.

نوربخش در ادامه افزود: تغییرات اقلیمی و کاهش بارش‌ها، عاملی است که تنها 15 تا 20 درصد در خشکی دریاچه موثر بوده است و بحث‌هایی مثل سدسازی که آن هم باهدف توسعه کشاورزی اتفاق می‌افتد، عامل پر اهمیتی در ایجاد بحران دریاچه ارومیه است.

دبیر کمیته اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه، در توضیح وظایف اصلی این کمیته گفت: اطلاع رسانی درباره عوامل و پیامدهای خشکی این دریاچه دو وظیفه اصلی است که برعهده کمیته اجتماعی ستاد است؛ به طوری‌که مهاجرت 7 میلیون نفر در نتیجه طوفان‌های نمکی و بیابان‌زایی و توسعه تل‌ماسه‌ها و تحت الشعاع قرار گرفتن سلامتی مردم، از جمله پیامدهای خشکی دریاچه است. دریاچه می‌توانست بسیاری از بلاها را دفع کند که در صورت خشکی نه تنها امکان دفع بلاها را ندارد؛ بلکه خود تبدیل به یک عامل بلا شده است.

نوربخش، با اشاره به اینکه بحث آثار و تبعات خشک شدن دریاچه نیاز به مطالعه دارد، گفت: خشک شدن دریاچه ارومیه مسائل اجتماعی‌ مختلفی مثل ریزگردهای نمکی و شور شدن زمین‌ها را به دنبال دارد که به تبع آن کشاورزی و زندگی مردم را مختل می‌کند و اظهارنظر در مورد این مسائل احتیاج به مطالعات گسترده دارد.

وی با بیان اینکه هنوز مطالعات دقیقی در مورد بیماری‌های ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه صورت نگرفته و وزارت بهداشت و درمان آماری در این زمینه ارائه نکرده است، گفت: اگرچه مطالعات دقیقی در این باره وجود ندارد، اطلاعاتی به بیرون درز کرده که از بالا رفتن میزان این بیماری‌ها حکایت دارد؛ به طوری که اخیرا گزارشی در مورد اینکه تعداد زیادی از افراد در تبریز دچار سوزش چشم شده‌اند، وجود داشت.

نوربخش در ادامه به مشکلات اقتصادی ناشی از خشک شدن دریاچه اشاره کرد و گفت: خشک شدن دریاچه، شور شدن زمین و ریزگردهای نمکی زمین‌های کشاورزی را دچار مشکل می‌کند و درصد قابل توجهی از شهروندان را در معرض بیکاری و مهاجرت قرار داده و سکونت آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه خشک شدن دریاچه تبعات امنیتی نیز به دنبال دارد، تصریح کرد: آذربایجان غربی یک استان مرزی بوده و با مسائل مختلف در این استان‌ها با حساسیت بیشتری نسبت به استان‌های مرکزی روبه‌روست همچنین حضور نیروهای خارجی و بیکار شدن و مهاجرت شهروندان در این نقاط مرزی همیشه مسائل امنیتی، به دنبال دارد.
بؤلوم | يوردوموزا گؤره یازار : علی رادمهر (ذکرعلی قلعه گیر)

    0 باخیش

جمعیت دگیشیکلری 1385 دن 1390 ایلینه قدر آزربایجان و فارس بؤلگه لرینده

پنجشنبه 6 فروردین 1394

+0 به یه ن
جمعیت دگیشیکلری 1385 دن 1390 ایلینه قدر آزربایجان و فارس بؤلگه لرینده - باخیش

بو گون عجب شیر بؤلگه سینین جمعیتینه باخیردیم. عجب شیر 1385 ایلینده ۸۵،۰۳۱ نفر و 1390 دا جمعیتی 21.5% آزالاراق ۶۶،۷۴۶ نفره یئتیشیبدیر. بونا راغمن کی ایرانین نیسبی جمعیت آرتماسینا باخاراق گره ک 8 % چوخالایدی. یعنی 93000 مین نفره یاخین اولایدی. یعنی 30% جمعیت بو بؤلگه ده آزالیبدیر. 

باشقا بیر باخیشلا عجب سیر شهرینین جمعیتی ثابت قالیبدیر و 8% آرتیم کی اولاجاقمیش اولماییبدیر. کندلیلر اؤزللیکله اورمو گؤلو فاجیعه سینه گؤره (اکینچیلیک - باغ ساخلاما - مال قارا و... ) و ایقتیصادی عامیل لره باغلی کؤچگونلویه مجبور اولوبلار و اوست اوسته اطراف کندلر 35% بوشالیبدیلار. 
بیرده دیققتلی اولمالی ییق کی بو سایی (آمار) 1390 ایلین آماریدی (البته کی بو آماری دوز سانساق!؟) 
بو گئدیشات بئله گئتمیش اولسا بو ایل (1394 ایلینده ) اورانین جمعیتی ایندی 63% آزالیبدیر. یعنی ایندی عجب شیرین اطرافیندا 20 دن 25 مین آراسیندا نوفوس یاشاییر! او حالدا کی نیسیبی آرتیما دایاناراق (ایلده 1.5%) عجب شیرین اطرافیندا 70/000 یاشامالی ایدی و شهرستانین هامیسیندا 105/000 نفر یاشامالی اولمالی ایدیلار. 
گؤره سن ایندی بو کندلرده نوفوس یاشاییر یوخسا بوشالیبلار!؟ بو بیر فاجیعه دیر!

بؤلوم | يوردوموزا گؤره یازار : علی رادمهر (ذکرعلی قلعه گیر)

    1 باخیش

آذربایجانین یوللاری (ساراب - بستان آباد)

پنجشنبه 14 اسفند 1393

+0 به یه ن
جاده مرگ سراب-بستان آباد در آذر 1389 به عنوان پروژه ملی شروع به کار شد تا به اتوبان تبدیل گردد.وقرار بود قسمتی  از راه ارتباطی تبریز-اردبیل( دو شهر مهم آذربایجان)اتوبان سراب-بستانآباد تا مرداد 1392 به بهره برداری برسد .در حالیکه بعد از گذشت 4 سال تنها 7 کیلومتر از اتوبان 70 کیلومتری به اتمام رسیده است.در حالیکه بیش از 30 هزار خودرو و 15 میلیون نفر در این مسیر در طول یکسال تردد میکنند.و باعث تصادفات شدید و تلفات بیشمار جانی وخسارتهای هنگفت مالی بر دوش مردم میگذارد وباعث عقب ماندگی شدید منطقه گردیده است.وبه رغم انتقادات فرمانداران منطقه ونمایندگان  منطقه و مردم منطقه به حرکت لاک پشتی این مسیر  امیدواریم کلید این دولت قفل این مسیر کوتاه و صاف وکم هزینه را که یکطرف آن  از قبل آماده بود بتواند باز کند.


بؤلوم | يوردوموزا گؤره یازار : علی رادمهر (ذکرعلی قلعه گیر)

    0 باخیش

آذربایجانیمیزین شهرلری

سه شنبه 18 آذر 1393

+0 به یه ن
شهر آدی         اسکی آدی       نوفوسو      استان

1.تهران       طئهران        8.000.000         تهران
2.کرج                          1.800.000            البرز
3.تبریز                         1.600.000            آذربایجانشرقی
4.قم                            1.150.000              قم
5.اورمیه     اورمو                    750.000            آذربایجانغربی
6.رشت                         700.000            گیلان
7.اراک                         580.000             مرکزی
8.همدان                        560.000           همدان
9.اردبیل       آرتاویل                 525.000              اردبیل
10.ایسلامشهر              420.000            تهران
11.زنجان       قئزیل آذر                415.000            زنجان
12.قزوین                       410.000           قزوین


بؤلوم | يوردوموزا گؤره یازار : علی رادمهر (ذکرعلی قلعه گیر)

    1 باخیش

[ 1 ]