آذربایجان ساراب قیصرق
قیصره + مئهریبان+ساراب+آذربایجان+تورک+ترک+قیصرق+قیصریه+Qeysere+Qeysereq+sarab+Türk+turk+Azerbaycaqn+Azerbayjjan+Qeyseriye

چهار وزیر کابینه روحانی به دنبال حل معمای تراکتور

جمعه 8 خرداد 1394

+0 به یه ن

چهار وزیر کابینه روحانی به دنبال حل معمای تراکتور

 +4 به یه ن / بپسند

چهار وزیر کابینه روحانی به دنبال حل معمای تراکتور


پس از دستور رییس جمهور روحانی برای پیگیری مقصر اتفاقات تبریز در شب بازی تراکتور- نفت، این موضوع «جدی» پیگیری شد.


 اگر تا پیش از این این دستور‌های دولتی بیشتر حکم نمایش برای رضایت هواداران فوتبال را داشت، گویا این بار وزرای دولت حسن روحانی جدی به دنبال کشف روایت دقیقی از اتفاق هستند. تا الان چهار وزیر کابینه گزارش‌های ویژه  را به خدمت رییس جمهور رسانده اند تا بالاخره مشخص شود در شب دردناک تبریز چه اتفاقاتی افتاده. محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان یکی از وزرای کابینه حسن روحانی که این روزها بیشتر وقتش را برای شفافیت در اتفاقات آن شب صرف می‌کند. اما او تنها نیست. گودرزش ظهر امروز که برای سفری کاری به گرگان رفته بود، در فرودگاه به خبرنگاران گفت:‌«گزارش‌های زیادی داده شده و ۳ گزارش از وزارت اطلاعات، وزارت کشور و وزارت ورزش به  دولت داده شده که هر ۳ منطبق بر هم هستند و نشان می‌دهد که مسائل به آن صورتی که مطرح می‌کنند و با این شدت نبوده.» 

البته به این  سه وزات‌خانه باید وزارت ارتباطات را هم اضافه کرد که بابت ادعای قطه شدن خطوط تلفن همراه و اینترنت گزالرش خود را به روحانی داده: «شب گذشته دکتر واعظی بررسی‌های لازم را انجام داده و به صورت مکتوب اعلام کردند که قطع موبایل وجود نداشته و ظرفیت‌ها، ارقام و پرینت‌های موبایل کاملاً مشخص است و مشکلی وجود ندارد؛ امیدوار هستیم به زودی نتیجه داوری هم مشخص شود و گروه‌های کارشناسی بی‌طرف و غیر ذینفع از داوران بازنشسته در حال بررسی زوایای مختلف بازی هستند.»

 وزارت اطلاعات، وزارت ورزش و جوانان، وزارت کشور و وزارت ارتباطات. آیا هواداران تراکتور باید امید داشته باشند که رای نهایی به نفع تراکتور باشد؟ گودرزی جواب می‌دهد: «همه مسائل تحت نظر است و کوچکترین ابهامی اگر وجود داشته باشد درباره آن تصمیم‌گیری خواهد شد.»

آی اسپورت
بؤلوم | حاقلاريميزه گؤره یازار : علی رادمهر (ذکرعلی قلعه گیر)

    0 باخیش

تراکتوری‌ها منتظر روحانی

جمعه 8 خرداد 1394

+0 به یه ن

تراکتوری‌ها منتظر روحانی

 +3 به یه ن / بپسند

چهارشنبه شلوغ تبریز برای استقبال از رییس جمهور: 
تراکتوری‌ها منتظر روحانیهواداران ناراضی تراکتورسازی منتظر سفر روز چهارشنبه روحانی به تبریز هستند تا صدای اعتراض‌شان را به گوش بالاترین مقام اجرایی دولت برسانند. دولتی که انتخابات دو سال قبل، 56 درصد آرای مردم آذربایجان شرقی را کسب کرده بود.

رسیدگی به اتفاقات بازی تراکتورسازی و نفت تهران، تبدیل به یک مطالبه عمومی برای مردم تبریز شده است. شهری که در تدارک مراسم اولین قهرمانی لیگ برتر بود اما حالا باید دنیال مقصر قهرمان نشدنش بگردد.

سفر استانی روحانی به آذربایجان شرقی هم به حاشیه‌های این بازی گره خورد و حتی شایعاتی درباره لغو آن منتشر شده بود. شایعه‌ای که توسط دفتر ریاست جمهوری رد شد. رئیس جمهور روحانی 4 وزارت‌خانه را مامور رسیدگی به این پرونده کرده و تبریزی‌ها منتظرند روز چهارشنبه، نتیجه این پیگیری‌ها را بشنوند. در انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 روحانی در تبریز بیش از یک میلیون رای و حدود 56 درصد کل آرا را بدست آورد و نمی‌خواهد محبوبیت‌اش بین مردم این استان را از دست بدهد. او مثل روسای جمهور گذشته ایران، معمولا در استادیوم‌های ورزشی سخنرانی می‌کند و احتمالا اولین سخنرانی‌اش در تبریز هم در ورزشگاه تختی (باغشمال) انجام خواهد شد. ورزشگاهی که در آن روز مملو از طرفداران پرتعداد تراکتورسازی خواهد بود.

همزمان شدن اتفاقات بازی تراکتورسازی و نفت با سفر روحانی، باعث شده دولت جدی تر از همیشه پیگیر این پرونده ورزشی باشد. روحانی باید این هفته مقابل هزاران هوادار متعصب تراکتورسازی سخنرانی کند و نمی‌خواهد چهارشنبه دست خالی به تبریز برود
بؤلوم | حاقلاريميزه گؤره یازار : علی رادمهر (ذکرعلی قلعه گیر)

    0 باخیش

فردوسی پور به دنبال دروغگوی بزرگ در تبریز

جمعه 8 خرداد 1394

+0 به یه ن

فردوسی پور به دنبال دروغگوی بزرگ در تبریز

سه شنبه 29 اردیبهشت 1394
 +3 به یه ن / بپسند
آنچه در برنامه 90 گذشت

فردوسی پور به دنبال دروغگوی بزرگ در تبریز

ترختور

عادل فردوسی‌پور شب گذشته از استاندار آذربایجان شرقی تا مدیرکل حراست وزارت ورزش را پشت خط برنامه نود آورد تا بفهمد چه کسی خبر نتیجه دروغ بازی را منتشر کرده اما جست‌وجوی شرلوک هولمزی‌اش نتیجه نداد.

بعد از اتفاقات عجیب هفته پایانی لیگ برتر و حجم بالای اخبار درست و نادرست در خصوص اتفاقات ورزشگاه یادگار امام تبریز و بازی تراکتور و نفت همه منتظر فرارسیدن ساعت ۲۲:۳۰ روز دوشنبه بودند تا ببیند عادل فردوسی‌پور و همکارانش چه روایتی از این ماجرا را ارائه خواهند داد. با توجه به حضور دوربین و خبرنگار نود ممکن بود تصاویر و روایت‌های مطمئن‌تری از رویدادهای عصر جمعه تبریز روی آنتن برود.

اتفاقات عجیب فوتبال ایران در هفته پایانی به حدی بود که فردوسی‌پور در همان ابتدای برنامه اعلام کرد که به برخی از این مسائل، مانند بازیکن تیم راه‌آهن یا ماجراهای لیگ یک در هفته آینده خواهد پرداخت. همچنین با توجه به حساسیت بالای ماجراهای بازی تراکتور و نفت مسائلی مانند درگیری بازیکنان استقلال و پرسپولیس در دربی هشتاد در حد یک مسئله گذرا و معمولی بررسی شد. درواقع نود شب گذشته تمام و کمال در خدمت ماجرای تبریز بود و از مسئولان ورزشی تا مقامات سیاسی استان آذربایجان شرقی تا پاسی از بامداد امروز سه‌شنبه روی انتن نود به صورت زنده در خصوص اتفاقات آن روز اظهار نظر کردند.

سوال پیامکی این هفته نود به انتخاب بهترین مربی فصل اختصاص داشت و مخاطبان باید از میان پنج سرمربی تیم‌های اول تا پنجم جدول یکی را انتخاب می‌کردند که دو تن از این مربیان خارجی (اسکوچیچ و تونی) و سه تن ایرانی (گل‌محمدی، منصوریان و فرکی) بودند. با اینکه نامی از مربیان دو تیم استقلال و پرسپولیس در این لیست دیده نمی‌شد خیلی طبیعی بود که با توجه به سبقه گل‌محمدی در پرسپولیس و منصوریان در استقلال، رقابت اصلی در کسب عنوان بهترین مربی فصل میان این دو باشد. محمد فنایی هم به‌عنوان کارشناس داوری در این برنامه فردوسی‌پور را همراهی می‌کرد.

حسین فرکی که برای دومین سال پیاپی با تیمی قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شده بود.  حسین فرکی سرمربی سپاهان که به عنوان مربی قهرمان به برنامه ۹۰ رفته بود بعد از تشکری کامل از همه اعضای کادر تیمش ، درباره اینکه در میانه های فصل شعارهایی علیه او سر داده می شد گفت:«من بارها گفتم اگر نتیجه ای نمی گرفتیم ، فشارها زیاد می شد چون سپاهان تیم پر افتخاری بود. »

او درباره نقش بازگشت محرم در قهرمانی تیمش هم گفت:«بی شک بازیکنان عالی بودند اما وقتی محرم آمد تیم دوباره بلند شد. من بعد از بازی با صبا می دانستم و بچه هایم هم مصمم شدند که برای قهرمانی برویم . ما تراکتورسازی ، پرسپولیس و باقی حریفان را بردیم. وقتی بازی یک بر یک شد ، شما دیدید چطور تیم دوید که قهرمان شود.»

او درباره اشتباهات داوری در دوبازی این تیم با پرسپولیس و تراکتورسازی به سود اصفهانی ها هم گفت:«قبل از من آقای فنایی اینجا بود و حرف خوبی زد.اگر کل داوری ها را ببینید ، همه تیم ها هم سود بردند و هم ضرر کردند. مثلا در همین بازی ما با نفت دیدید که داور پشت ۱۸ ما یک خطا به نفت داد و آنها گل تساوی را زدند اما خطایی نشده بود. یا بازی های زیاد دیگری هم بود که ما از آنها ضربه خوردیم.» عادل درباره شادی مدیر سپاهان بعد از قهرمانی پرسید و اینکه او حسابی هیجان داشته است. عادل شعری خواند با این مضمون:«حرکات موزون فراوونه!!!» تا نشان دهد مدیر سپاهان حسابی در این جشن حرکات موزون داشته و فرکی در پایان این همه هیجان عادل ، خیلی ریلکس گفت:«عادی است ،  تیم قهرمان شده و خوشحال بوده است دیگر! نمی دانم چرا می خندی عادل جان .»

او درباره ادامه فعالیتش با سپاهان گفت:« یکسال دیگر با سپاهانی ها قرارداد دارم اما زمان خواستم تا فکر کنم. نمی دانم تقدیرم چی است. سال قبل هم دیدید که باید می رفتم یک پایم را عمل می کردم. الان باید برای پای دیگرم برنامه ریزی کنم.» او درباره دست نوشت هایش در طول بازی هم گفت:«معمولا ۱۰ موردی را در نیمه اول می نویسم. در نیمه دوم هیچ چیزی نمی نویسم. با دو رنگ معمولا نمی نوشتم اما ممکن است موردی از دو خودکار استفاده کردم. من نکات را می نویسم که یادم نرود.»

فرکی درباره اینکه سه مهاجمش خیلی در قهرمانی تیم نقش داشتند ، گفت:«من اعتقادم به کل تیمم است . تیم نتیجه تلاش همه بچه ها را گرفت اما انصافا فورواردهای مان هم زحمت کشیدند.» او درباره برنامه طنزی که قبل از عید برایش در ۹۰ پخش شده بود ، گفت:«تو آن برنامه خیلی های دیگر شبیه تر از من بودند. تجدید خاطره ای شد روی حرکات فوتبالی !» او درباره اتفاقات ۹۰ هم گفت:«دوست داشتم بیشتر حرف بزنم. بحث های فنی زیادی بود ، ما تیم مان در میان دو تیم شایسته دیگر که لایق قهرمانی بودند ف باید بگویم ، این ده دقیقه آخر بازی را اگر ببنید و مردم ببینند ، متوجه می شوند این موضوعات به سپاهانی ها اصلا ربطی نداشته است. ما بازی مان حتی از بازی تبریز زودتر تمام شد ، قبل از ان از دقیقه ۸۰  می توانستند نتایج بازی را به کلی عوض کنند. ولی اینکه می خواهند مسائل را به ما ربط بدهند که یکجوری ما را وارد کنند ، کار درستی نیست. آنها باید دنبال شخصی بگردند که گفته نتیجه را مساوی اعلام کرده است. خدای ناکرده با احساسات این هواداران چطور بازی شده. من خیلی ناراحتم از اینکه سوءاستفاده  از مردم تبریز شده است. باید دید چه اتفاقی در آن ۳ دقیقه آخر افتاده است که همه چیز را به هم ریختند. ما ۶ هفته پایانی را بردیم که بتوانیم قهرمان شویم. آمار نشان می دهد که ما قهرمانیم. ما نشان دادیم لیگ ۳۰ هفته است نه ۲۹ هفته.»

روایت نودی از ماجرای تبریز
خیلی ها منتظر بودند تا در برنامه نود ببینند که چه کسی برای نخستین بار گفته بود که بازی  سپاهان مقابل سایپا ۲ بر ۲ مساوی شده است.میثاقی گزارشگر برنامه نود پشت دروازه ایستاده است و در تلاش است تا با موبایل خودش از اصفهان خبر بگیرد اما موبایل او انتن نمی دهد.ناگهان یک نفر که کاوری شبیه به کاور عکس ها را پوشیده کنار میثاقی می آید و داد می زند:« ۲- ۲٫سپاهان دو بر دو است.خدایا شکرت.کار سپاهان تمام شد.»بیشتر کسانی که پشت دروازه هستند ۲-۲ می کنند.میثاقی برای اینکه مطمئن شود از بهمنی مدیر روابط عمومی سازمان لیگ که بی سیم به دست در داخل زمین است سوال می کند و همین جواب را می شنود:«بله دو بر دو شده اند و بازی تمام است.»

تراکتوری های و طرفدارانش داخل زمین هستند که صدای گوینده ورزشگاه به وضوح شنیده می شود.او از هواداران می خواهد که به سکوها برگردند تا مراسم بزگزار شود.همزمان با این اتفاق یک دفعه خبر می رسد که بازی در اصفهان دو بر صفر به اتمام رسیده است و طلایی پوشان قهرمان لیگ برتر شده اند. علیرضا منصوریان که برای یکی دو ساعت در رختکن بود در گفت و گو با نود در این مورد گفت:«ما می گفتیم بازی دو بر صفر است اما هیچ کس قبول نمی کرد.آنالیزورهای ما مدام می گفتند اما گوش کسی شنوا نبود.حتی بازیکنان تراکتورسازی وقتی زمین می خوردند دیگر از روی زمین بلند نمی شدند.»

منصوریان ادامه داد:«فشار آنقدر زیاد بود که من رفتم و از ناظر بازی سوال کردم که او هم خبر نداشت.کار به جایی رسید که من هم باورم شده بود و رفتم به تونی تبریک گفتم.» این اتفاق در حالی افتاد که در صحنه ای دیگر ذوافقاری سرپرست تراکتورسازان هم در این مورد اظهار نظر کرد و گفت:«بازیچه شدیم.جواب مردم را باید چه بدهیم؟» پس از اظهار نظر منصوریان و ذوالفقاری بازیکنان نفت تهران هم که از این اتفاق بهت زده شده بودند واکنش های متفاوتی را نسبت به آن نشان دادند.حرف آنها این بود که:«ما دوست داشتیم یا نفت قهرمان شود یا تراکتورسازی.نمی خواستیم سپاهان قهرمان شود.»اما واقعا چه کسی شایعه را به راه انداخت؟نفتی ها که از این اتفاق بی خبرند.بازیکنان این تیم آنچه را که با چشم خود دیده اند را تعریف می کنند:«والا ادینیو از روی نیمکت پرچم تکان می داد.سامان نریمان جهان هم مدام می گفت دو بر دو شده اند.»

توضیحات اسبقیان در خصوص اتفاقات بازی

شروین اسبقیان در برنامه نود این هفته درباره اتفاقات بازی تراکتورسازی و نفت در واکنش به اظهارات نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی که در گفت و گو با یکی از خبرگزاریها مدعی شده بود اتفاقات ۱۰ دقیقه پایانی بازی تراکتورسازی و نفت از هفته پایانی لیگ مصوبه شورای تامین استان آذربایجان و هماهنگ شده بوده است، گفت: کسانی که می گویند اتفاقات تبریز مصوبه شورای تامین بوده است باید به کمیسیون امنیت مجلس و دولت پاسخگو باشند چرا که وزیر ورزش و رئیس جمهور دستور پیگیری این اتفاقات را داده اند. این چه صحبت هایی است که مطرح می شود؟

وی هم چنین در واکنش به صحبت های مدیرعامل نفت تهران که گفته بود امکانات و تمهیدات لازم برای بازی تراکتورسازی و نفت فراهم نشده بود گفت: این که ما تمهیدات لازم را ندیده بودیم را تکذیب می کنم. ما بزرگترین مسابقات را در تبریز برگزار کرده ایم. مدیرکل اداره ورزش و جوانان آذربایجان شرقی در ادامه درباره اتفاقاتی که در استادیوم افتاد و گوینده ورزشگاه به هواداران گفته بود آماده برپایی جشن شوند خاطرنشان کرد: اداره کل ورزش و جوانان در جریان مسائل اجرایی مسابقات نیست اما من در صحبتهایی که با رییس هیات فوتبال استان داشتم گفت که گوینده ورزشگاه گفته است که منظورش برگزاری مراسم انتخاب بهترین بازیکن زمین بوده است. اما در هر حال من معتقدم کار گوینده بسیار اشتباه و غیراخلاقی بوده است.

اسبقیان هم چنین با رد خبر قطع شدن شبکه های ارتباطی در دقایق پایانی در ورزشگاه افزود: پرینت ها و مستنداتی که داریم نشان می دهد که ۳۶ هزار تماس از درون ورزشگاه برقرار شده است و به هر حال ترافیک تماس ها باعث ایجاد اختلال در خطوط ارتباطی می شود. وی در ادامه با اشاره به دستور وزیر ورزش و جوانان برای بررسی اتفاقات تبریز اظهار کرد: رییس جمهور نیز به طور مستقیم دستور بررسی مسائل را داده اند.

بهروان: از شادی هواداران تراکتور متعجب شدیم

بهروان از دیگر مهمان‌های تلفنی برنامه بود. غلامرضا بهروان که به عنوان ناظر در ورزشگاه یادگار امام حضور داشت در مورد اتفاقات این مسابقه گفت: ما می دانستیم که بازی اصفهان دو بر صفر است اما تعجب می کردیم که چرا این حرکات در ورزشگاه رخ می دهد. وی افزود: نفتی ها هم از این وضعیت تعجب کرده بودند که چرا تراکتورسازان دارند شادی می کنند. با این حال نمی دانیم چه کسانی گفتند بازی اصفهان مساوی تمام شده است. بهروان در پاسخ به این پرسش که شما در چند دقیقه پایانی کجای ورزشگاه بودید گفت: ما به سمت تونل ورزشگاه رفتیم تا دقایق پایانی بازی را از تونل تماشا کنیم. آنجا افراد دیگری هم حضور داشتند و بازی را از آنجا تماشا کردیم اما می دانستیم که اصفهان بازی را برتری سپاهان تمام شده است. رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ برتر گفت: ما بهترین زحمات را برای برگزاری لیگ برتر متحمل شدیم و خودمان دنبال فردی هستیم که عامل این اتفاقات شد. نباید ما را به جانبداری از تیم خاصی متهم کنند.

قنبرزاده: چطور می شود اسکوربرد ورزشگاه خراب باشد؟!

منصور قنبرزاده مدیرعامل باشگاه نفت تهران روی خط تلفنی برنامه آمد و در خصوص اتفاقات پیش آمده در تبریز گفت: ما دو روز قبل از مسابقه در تبریز بودیم، مسئولان تبریز باورهایی مبنی بر قهرمانی تراکتور در تبریز بوجود آورده بودند، از طرفی نیروی انتظامی در ورزشگاه کافی نبود. این مسابقه حساسیت خاصی داشت و از شبکه های خارجی پخش می شد. اسکوربرد ورزشگاه از ابتدای بازی کار نمی کرد که این مشکل بزرگی است. یکی دیگر از مشکلات حضور بیش از ۲۰ درصد هوادار در ورزشگاه بیشتر از ظرفیت ورزشگاه بود. وی در بخش دیگری از صحبت های خود در مورد ارتباط با اصفهان گفت: تلویزیون در رختکن نفت و تراکتور بود و تا دقیقه ۸۸ می دانستیم که بازی ۲ بر صفر به سود سپاهان است و دقیقه ۸۸ تصاویر قطع شد و موبال های ما نیز قطع شد . پس از آن به سمت تونل رفتم و دیدم نفراتی که در تونل هستند می گویند بازی ۲ بر ۲ شده است که ما گفتیم تا ۲ دقیقه پیش بازی ۲ بر صفر بود. وی در بخشی دیگر از صحبت های خود اظهار داشت: تراکتوری ها از زمانی که خبر تساوی سپاهان و سایپا را شنیدند شروع به افتادن روی زمین و وقت کشی کردند، البته من به مسائل داوری ورود نمی کنم، شاید ادامه مسابقه میسر نبوده که این وقت کشی ها در نظر گرفته نشده است.

شمس: پسر تونی شایعه تساوی سپاهان و سایپا را به نیمکت تراکتور رساند

حسین شمس ناظر بازی تراکتورسازی و نفت تهران نیز روی خط تلفنی برنامه آمد و اظهار داشت: پیش از این تماس با آقای میثاقی صحبت کردم و بار دیگر صحبت هایمان را در پایان بازی تراکتور و نفت مرور کردیم. وی از من پرسید بازی چند چند شده؟ من به وی گفتم می‌گویند ۲ بر ۲ شده است. چرا که در اواخر بازی و ۲۰ دقیقه آخر بازی ارتباطمان قطع شده بود. وی افزود: اولین کسی که تساوی سپاهان و سایپا را اعلام کرد پسر تونی بود که کنار من بود و فریاد می زد و به سمت نیمکت تراکتورسازی رفت.

رضا حسنی خو:پسر تونی به پدرش گفته بود بازی اصفهان مساوی شده است

مدیر کل حراست وزارت ورزش و جوانان گفت: پسر سرمربی تراکتورسازی به پدرش خبر داده بود که نتیجه بازی اصفهان مساوی است. رضا حسنی خو در مورد اتفاقات رخ داده در دیدار تراکتورسازی و نفت تهران به برنامه نود گفت: ما در سه چهار دقیقه آخر بازی در وی آی پی بودیم و جو ورزشگاه را متشنج دیدیم. برای ما عجیب بود که این اتفاقات رخ می دهد. به همین خاطر رفتیم تلویزیون اتاق پشت سری را دیدیم و متوجه شدیم که بازی اصفهان به سود سپاهان است. وی افزود: در بررسی هایی که داشتیم به این که این موضوع برنامه ریزی و ساماندهی شده بود نرسیدیم. اما در بررسی هایی که داشتیم به این قطعیت رسیدیم که پسر تونی اولیویرا به پدرش اعلام کرده بازی اصفهان مساوی است.  مدیرکل حراست وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: اینکه عنوان می شود تلفن ها قطع بوده هم منطقی نیست چرا که به خاطر حجم بالای استفاده از تلفن ها ممکن است اختلالاتی در این زمینه رخ داده باشد. با این حال این موضوع هنوز در حال بررسی است.

جبارزاده: اتفاقات دقایق پایانی بازی را برنامه‌ریزی نکرده بودیم

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه از ۱۰ روز قبل از بازی نگران مسائل داوری بازی تراکتورسازی و نفت بودیم، گفت: ما به چیزی جز قهرمانی تراکتور فکر نمی کردیم که بخواهیم اتفاقات دقایق پایانی بازی را از قبل برنامه ریزی کرده باشیم. اسماعیل جبارزاده، استاندار آذربایجان شرقی در گفت و گوی تلفنی با برنامه تلویزیونی ۹۰ درباره اتفاقات بازی تبریز با بیان اینکه از ۱۰ روز پیش از بازی نگران مسائل داوری بازی تراکتورسازی و نفت بودیم گفت: در واقع ما از ۱۰ روز پیش از بازی نگران داوری بودیم و این موضوع را با فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ و شخص آقای تاج در میان گذاشته بودیم. معتقدیم اگر داوری خوبی صورت می گرفت و بازی جوانمردانه ای برگزار می شد تماشاگران ما همواره صبور بوده اند و شکست را می پذیرفتند، همانطور که در بازی های قبلی، تیمشان متحمل شکست شد و آن را قبول کردند.

وی در ادامه گفت: در جلسه ای که با شورای تامین داشتیم نیز اتفاق نظر این بود که اگر داوری به درستی انجام شود هیچ مشکل دیگری نخواهیم داشت. جبارزاده همچنین با انتقاد از داور مسابقه به خاطر اخراج آندرانیک تیموریان افزود: من همان جا در جایگاه به آقای کفاشیان گفتم که چرا داور تیموریان را اخراج کرد.

استاندار آذربایجان شرقی در واکنش به اظهارات نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی که در گفت و گو با یکی از خبرگزاری ها گفته بود که اتفاقات تبریز در جلسه شورای تامین برنامه ریزی شده بوده است نیز خاطرنشان کرد: من آقای فولادگر را فردی راستگو و درستکار می دانستم اما صحبت های او کذب محض است. وی با تاکید بر اینکه قطع شدن سیستم های ارتباطی در ورزشگاه یادگار امام تبریز صحت ندارد، گفت: طبق مستندات ۳۶ هزار تماس در ورزشگاه برقرار شده است. اما وقتی جمعیتی ۱۰۰ هزار نفری در یک جا جمع می شوند خود به خود خطوط تلفن همراه مختل می شوند. جبارزاده در ادامه با بیان اینکه ما از پیروزی ۲ برصفر سپاهان مقابل سایپا خبر داشتیم و خودمان هم تعجب کردیم که چرا نیمکت تراکتورسازی رفتارهای عجیبی نشان می دهد، افزود: تصاویر تلویزیونی بازی تبریز را نشان می داد و با توجه به اینکه در جایگاه مخصوص ما حدود ۶ متر از تلویزیون فاصله داشتیم صدای گزارشگر بازی به ما نمی رسید، بنابراین حتی وقتی کفاشیان هم خوشحالی بازیکنان و کادرفنی تراکتور را دید گفت که اگر بازی سپاهان و سایپا مساوی شده است باید شرایط را برای برگزاری جشن قهرمانی در تبریز آماده کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی هم چنین با تاکید بر لزوم پیگیری مسائل داوری بازی تراکتورسازی و نفت گفت: ما می ترسیدیم که مسائل داوری احساسات هواداران تراکتورسازی را خدشه دار کند. از مسوولان فدراسیون می خواهم مسائل داوری بازی را به دقت بررسی کنند. در رابطه با اینکه چه کسی خبر کذب تساوی بازی اصفهان را به نیمکت تراکتورسازی منتقل کرد را هم ما نمی توانیم پیگیری کنیم چرا که ما در جایگاه مخصوص قرار داشتیم اما آماده ایم هرگونه اطلاعات موردنیاز را در اختیار مسوولان قرار دهیم.

در ادامه گزارش سایر بازی‌های هفته پایانی بررسی شد و یحیی گل‌محمدی هم عنوان بهترین مربی فصل را به خود اختصاص داد و علیرضا منصوریان هم دوم شد.

منبع: نصرنیوز
بؤلوم | حاقلاريميزه گؤره یازار : علی رادمهر (ذکرعلی قلعه گیر)

    0 باخیش

دل نوشته های تونی اولیویرا و امید به هواداران تراختور

جمعه 8 خرداد 1394

+0 به یه ن

دل نوشته های تونی اولیویرا و امید به هواداران تراختور

سه شنبه 29 اردیبهشت 1394
 +3 به یه ن / بپسند

دل نوشته های تونی اولیویرا و امید به هواداران تراختور /سرمربی تیم تراکتورسازی سه شنبه ایران را ترک خواهد کرد


هارای نیوز  سرمربی محبوب تیم تراکتورسازی در پیامی که در صفحه شخصی اش منتشر کرده است ، به هواداران برای فصل آتی امید داده است.

تونی اولیویرا در صفحه شخصی خود به ۲ زبان انگلیسی و ترکی چنین نوشته است:

 

هواداران عزیز!

بعد از هیجانی که در بازی با نفت تهران تجربه کردیم، دقیقا جایی که نتواستیم آرزوهای چندین ساله شما را به واقعیت تبدیل کنیم ، من باید چند نکته را برای شما مطرح کنم. رساندن میلیون ها هوادار از چندین شهر و وظیفه ای که باشگاه بر عهده ما گذاشته بود، آن شب روی دوش ما بود و ما می خواستیم که آن شب را به یک شب از یاد نرفتنی برای شما بدل کنیم. این اتفاق نیفتاد اما شما فوق العاده هستید، شما قهرمان هستید، شما تراکتور قدرتمند هستید. 

من به شما افتخار می کنم و در مقابلتان ادای احترام می کنم. هیچگاه ممکن نیست که شما را فراموش کنم و شما تا ابد در قلب من جای خواهید داشت. این را باید به شما بگویم که تمام کسانی که آن شب به همراه من در آن میدان مبارزه کردند از ماساژور گرفته تا بازیکنان، از شما تشکر می کنیم.

در پایان، باید به شما بگویم درست است که ما در برابر این فشار خم شدیم اما نشکسته این و با تمام توان دوباره به پا خواهیم خواست. یاشاسین تراختور!


سرمربی تیم تراکتورسازی سه شنبه ایران را ترک خواهد کرد

 تونی اولیویرا که قرار بود امشب از ایران برود،به دلیل ادامه مذاکرات با مسولان باشگاه تراکتورسازی،تا روز سه شنبه در تبریز خواهد ماند و پس از آن راهی پرتغال خواهد شد.

باشگاه تراکتورسازی در حال مذاکره با تونی است تا با او در فصل آتی ادامه دهد.
بؤلوم | حاقلاريميزه گؤره یازار : علی رادمهر (ذکرعلی قلعه گیر)

    0 باخیش

حقی از تبریزی ها ، ضایع شده باشد استیفا خواهد شد

جمعه 8 خرداد 1394

+0 به یه ن

وزیر ورزش : حقی از تبریزی ها ، ضایع شده باشد استیفا خواهد شد

 +3 به یه ن / بپسند
وزیر ورزش : 
حقی از تبریزی ها ، ضایع شده باشد استیفا خواهد شدهارای نیوز  وزیر ورزش و جوانان گفت: “ما در حال بررسی همه جوانب اتفاقات تبریز هستیم. همه نظرها گفته شده، اما روشن شدن مسئله زمان‌بر است.”

محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان در خصوص حواشی بازی تراکتورسازی تبریز و نفت تهران به پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان گفت: “مسئله در حال پیگیری است؛ دو گروه کارشناسی در استان برای پیگیری حضور دارند که یکی از آن ها از جانب بنده برای بررسی موضوع ماموریت پیدا کرده است.”

وی افزود: “گزارش هایی به صورت شفاهی و مکتوب ارائه شده و من در خصوص آن ها با وزرای اطلاعات و کشور، استاندار آذربایجان شرقی و مدیرکل ورزش و جوانان استان برای بررسی همه جانبه مسئله صحبت کردم. تیم ما درحال انجام کار است و بدیهی است که به دنبال احقاق حق هستیم؛ اگر حقی از تیمی ضایع شده باشد حتما این حق استیفا خواهد شد.”

گودرزی ادامه داد: “امروز نیز با مسئولین فدراسیون، مسئول کمیته داوران و مسئول سازمان لیگ برترصحبت کردم و به آن ها ماموریت دادم تا از داوران بازنشسته و خبره و صاحب نظر بهره بگیرند و فیلم بازی را بازبینی، قضاوت و رای صادر کنند. طبیعتاً اگر ۵-۶ متخصص د راین زمینه اظهار نظر کنند بدیهی است که آن اظهار نظر برای ما ملاک عمل خواهد بود.”

به گزارش خبرگزاری فارس، وزیر ورزش و جوانان درباره مسائل غیر داوری و حواشی دیگر نیز افزود:” امیدواریم مردم تبریز، تماشاچیان و کسانی که دست اندرکار هستند با سعه صدر بیشتر به موضوع نگاه کنند تا نظرهای کارشناسی استخراج شود و به سمع مردم برسد. من گزارش کاملی امروز به دولت ارائه خواهم کرد.”

گودرزی در تکمیل صحبت های خود گفت:” یک بعد این اتفاق ممکن است ضعف داوری باشد که در حال بررسی است؛ من نمی توانم در این قضیه اظهار نظر کنم و متخصصین باید نظر دهند. اما ابعاد دیگری هم وجود دارد که اولیای استان در صدد هستند تا ان‌شاءلله به نحو مقتضی و درواقع عادلانه این موضوع مرتفع شود.”

وی در خصوص این نکته که ۸ دقیقه آخر بلندگوهای ورزشگاه بازی در اصفهان را مساوی اعلام کردند و این باعث تصور پیروزی و خوشحالی تیم تراکتورسازی شد،‌ افزود:” ما در حال بررسی همه جوانب اتفاقات تبریز هستیم. استاندار، مدیرکل استان و نماینده ویژه من(مدیرکل حراست وزارتخانه) در شورای تامین استان حضور داشتند در آن جا همین بحث ها مطرح شد. مسئولین تیم تراکتور سازی حضور پیدا کردند، همه نظرها را گفتند و مطالب از جهات گوناگون مورد بررسی قرار گرفت؛ اما روشن شدن مسئله زمان بر است و نیاز است نظرات کارشناسی به خصوص در حوزه داوری استخراج شود.”

او در پاسخ به این سوال که آیا مردم تبریز مطمئن باشند که وزیر ورزش و جوانان پیگیر این موضوع است، گفت: “بله به طور کامل پیگیر هستم. اما همه مسئولیت ها در اختیار فدراسیون فوتبال است؛ ما هم به لحاظ قانونی به عنوان ناظر بر تمام این دستگاه ها ملزم هستیم که سره را از ناسره تشخیص دهیم و این کار را ممیزی کنیم. به نظر می آید چند روز آینده این مهم محقق و نتیجه اعلام می شود.”

گودرزی در خاتمه افزود: “در خصوص این اتفاق گروه های مختلف صحبت های مختلفی می کنند اما به نظر می آید کسانی که دقیقاً در جریان موضوع هستند و کسانی که مسئولیت دارند اظهارنظرشان دقیق تر و درست تر است. باید عنایت کنند و قدری آرام تر باشند تا به نحو شایسته موضوع مورد بحث و بررسی قرار گیرد.بؤلوم | حاقلاريميزه گؤره یازار : علی رادمهر (ذکرعلی قلعه گیر)

    0 باخیش

تاکید بر ضرورت شفاف سازی بازی تراکتورسازی با نفت

جمعه 8 خرداد 1394

+0 به یه ن

نامه نمایندگان شمال غرب کشور به رئیس مجلس در خصوص بازی تراختور و نفت

 +1 به یه ن / بپسند
نامه نمایندگان شمال غرب کشور به رئیس مجلس/ تاکید بر ضرورت شفاف سازی بازی تراکتورسازی با نفت

هارای نیوز - تبریزنو گزارش داد: نمایندگان شمال غرب کشور به ویژه آذربایجان شرقی در نامه‌ای به دکتر لاریجانی رئیس مجلس خواستار شفاف سازی و رفع ابهامات مربوط به بازی تراکتورسازی با نفت شدند.


علیرضا منادی سفیدان در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی از ارسال نامه نمایندگان شمال غرب کشور به دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی درباره تعیین تکلیف و شفاف سازی اتفاقات بازی تراکتورسازی و نفت خبر داد و گفت: با توجه به مسائل پیش آمده در این مسابقه و ابهامات آن که منتهی به جلوگیری از قهرمانی یکی از دو تیم مذکور به ویژه تیم تراکتورسازی که شرایط بهتری نسبت به سایر تیم‌ها داشت، درخواست داریم که علل عدم رعایت شئونات ورزشی و نقض قوانین و مقررات از جمله در انتخاب داور بی‌طرف مورد رسیدگی و بررسی قرار گیرد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قطعا چنانچه نظر مجلس در تائید این گزارش باشد موضوع به قوه قضائیه ارجاع شده تا خارج از نوبت بررسی شود. از طرفی دیگر مواردی همچون علت انتخاب داوری که در همین فصل در مسابقات تیم تراکتورسازی تصمیمات علیه این تیم گرفته، علت اخطارهای مداوم و اخراج تیموریان به عنوان یکی از بازیکنان اصلی تراکتورسازی و همچنین نگرفتن پنالتی مسلم به نفع تراکتورسازی، علت کار نکردن اسکوربرد ورزشگاه درباره مسابقه همزمان، علت اطلاع رسانی ناصحیح و علت قطع شدن ارتباط تلفنی و اینترنتی باید در اولویت بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به اتفاقات صورت گرفته ما از رئیس مجلس می‌خواهیم که با استناد به ماده ۲۳۶ آئین نامه داخلی مجلس این موضوع را به کمیسیون مربوطه ارجاع داده و اقدامات قانونی صورت گیرد.

عضو هیات رئیسه مجلس ادامه داد: در شرایط کنونی در حوزه انتخابیه تولیدکنندگان محصول فرش، فرهنگیان و کارکنان نیروگاه تبریز با مشکلات بسیاری روبرو هستند که مسئولان باید در جهت رفع این مشکلات تلاش کنندبؤلوم | حاقلاريميزه گؤره یازار : علی رادمهر (ذکرعلی قلعه گیر)

    0 باخیش

چؤرک، آزادلیق و ائرمنی مظالیمی

جمعه 24 بهمن 1393

+0 به یه ن
تاریخ : سه شنبه 15 اسفند 1391 | یازار : دوکتور جئری | گؤروشلر : 214
+15 بگـنمه

چؤرک، آزادلیق و ائرمنی مظالیمی

دوکتور جئری

آذربایجانین اورمو (اورمیه)، سلماس شهرلرینده چؤرکدن سؤز دوشنده ، " اوشاغا بوتون چؤرک وئرمزلر"  دئیه بیر مثل چکیلَر. اینانجا (عقیده یه)دؤنوشموش بو مثلین نئجه تؤرَندیگینی(جوره نمه سی) آغ ساققاللارین بیریندن سوروشدوم. درین بیر آخ چک‍‍‍‍‍‍‍یب دئدی:

- جیلولوقدا، ائرمنی قولدورلاری کندلرین بیرینه باسقین (هوجوم)ائدیرلر. خالق قورخودان، داها اؤنجه (قاباخدان)کندین مسجیدینه سیغینمیشدی(پناهلانمیشدیلار) . کندی بوش سانان (تصور ائلیین)ائرمنی لر، ائولری تالاماغا (غارت)قالخیشیرلار(باشلییرلار). بو آرادا مسجیدده بیر اوشاق چؤرکدن اؤترو (چؤره گه گؤره)آغلاماغا باشلاییر. هارادان یاریم پارچا چؤرک تاپیب اوشاغا وئریرلر آنجاق اوشاق  بوتون چؤرک ایسته یرک داها برکدن آغلاییر. سس باییرا (ائشیگه)چیخیر.  ائرمنی لر مسجیده آخیشیب(یوللانیرلار)  کندلیلری قورشون(گولله) یاغمورونا (یاغیشینا)توتورلار. بو اولایدان (حادیثه دن)جان قورتاران(نجات تاپان) بیر یارالی، سونرالار بو احوالاتی باشقالارینا(آیریلارینا) دانیشیب مثلین تمل(اصلی)داشینی قویور.

قوجانین سؤزلرینی دینله یه لی (ائشیده ائشیده)دوشونوردوم؛ گؤره سن اوشاقلیقدان یاریم چؤرگه اؤیرشدیگیمیزدن دیر، اوروپالیلار کیمی اقتصادی بونالیملاردا (بحرانلاردا) چومچه نی قابلامایا چالاراق اعتراض و دیلله(اعتیراض)نیشلریمیزی بیلدیرمیریک یوخسا بیر آیری ندنی وار؟ سونرا فیکریم تاریخ بویو آدی چؤرک ایله قوشا(بیر یرده)چکیلن آزادلیق قاورامینا(مفهومونا) گئتدی. دئییرلر،"آزادلیق چؤرک دئییل چؤرکدن واجیب دیر"؛بو سؤز دوزدور.آزادلیق چؤرک اولسایدی یاریمینا قانع اولماقلا باشیمیزی دولاندیرا بیلردیک آنجاق آزادلیق چؤرک دئییل و اونون اوچدن بیر، دؤرددن بیر طلبینده بئله جان قورخوسو وار!...
بؤلوم | حاقلاريميزه گؤره یازار : علی رادمهر (ذکرعلی قلعه گیر)

    0 باخیش

کمک به شهرستان شدن مهربان

جمعه 21 آذر 1393

+0 به یه ن
کمک کنید مهربان به شهرستان ارتقاء یابد .در اینصورت در شهرستان سراب یک مرکز شهرستان و یک مرکز بخش اضافه خواهد شد واین فرصتی خوب برای پیشرفت منطقه مان خواهد شد. با اضافه کردن مناطق نزدیک شهرستان هریس به بخش مرکزی شهرستان مهربان 50 هزار نفری میشود وبا اضافه کردن مناطق نزدیک شهرستان بستان آباد و با اضافه کردن مناطق نزدیک بخش مرکزی شهرستان سراب به بخش دوزدوزان . بخش 50هزار نفری دوزدوزان و بخش مرکزی 50 هزار نفری مهربان تشکیل شهرستان 100هزار نفری مهربان را شاهد خواهیم شد .قیصرقی ساکن تهران


بؤلوم | حاقلاريميزه گؤره یازار : علی رادمهر (ذکرعلی قلعه گیر)

    0 باخیش

تغییر نام روستاها از ترکی به کردی در ترکیه، تغییر نامهای ترکی به فارسی در ایران

جمعه 21 آذر 1393

+0 به یه ن

تغییر نام روستاها از ترکی به کردی در ترکیه، تغییر نامهای ترکی به فارسی در ایران

جمعه 9 خرداد 1393

+5 به یه ن
اومود اورمولوپس از تصویب قانونی در ترکیه که به صورت رسمی اجازه تغییر اسامی از ترکی به دیگر زبانها و عدم اجبار کاربرد زبان ترکی در اسامی روستاها و شهرها را به ارمغان آورد اسامی بسیاری از روستاها و مناطق به زبانهائی به جزء ترکی تغییر یافت به طوریکه وزیر دارائی ترکیه نیزدر مراسم رسمی اقدام به تغییر نام روستای محل زندگی خود از ترکی به کردی شرکت نمود.
محمد شیمشک وزیر دارائی ترکیه با حضور در شهر باتمان و منطقه گۆرجۆش با دستان خود اقدام به نصب تابلوی روستای "بجیرمان" که به زبان ترکی به معنای روستای بدون مالیات می باشد نمود. بنا به گفته‌های وزیر ترکیه‌ای طی سالهای گذشته در حق نام روستا به علت کردی بودن و قانون اجبار کاربرد اسامی ترکی اجحاف شده بود که با تصویب قانون عدم اجبار اسامی ترکی و کاربرد رسمی دیگر زبانها در نامگذاری اسامی روستائی و شهری نام اصلی روستا اعاده شد. بجیرمان در زبان کردی به معنای بدون مالیات می باشد که در دوران عثمانی این روستا از دادن مالیات معاف بود و بدین جهت نیز همین نام به آن داده شده بود.
وزیر دارائی ترکیه تفاوت‌ها را دارائی ترکیه خوانده و از قدم های برداشته شده طی سالهای گذشته در جهت افزایش استانداردهای دمکراسی ترکیه سخن گشود که یکی از این قدمها اعاده بسیاری از اسامی قدیمی به جزء ترکی روستاها و مناطق و حتی خواست تغییر اسامی ترکیه به دیگر زبانها در صورت خواست مردم محلی بود.
در حالیکه ترکیه به سرعت در حال رفع اجحافات زبانی بر شهروندانش که از جمله نتایج دولت- ملت سازی قرون 19‌’همی بوده می باشد ما در ایران شاهد تداوم تبعیضات زبانی و یا به عبارت صریحتر استعمار زبانی گروههای محکوم می باشیم. هنوز نیز هزاران نام اصیل و تاریخی ترکی تنها به سبب رسمیت انحصاری زبان گروه اقلیت حاکم و کتمان سکونت میلیونها شهروند ترک با اسامی جعلی و بعضا تحقیر آمیز فارسی تغییر داده میشوند. در حالیکه دولت ملت حاکم در ایران کمر همت به فارسی سازی اسامی ترکی در آزربایجان جنوبی و دیگر مناطق ترک نشین بسته در عوض با استانداردی دوگانه برای نام "خلیج عرب" که بی تردید جزئی از جغرافیای تاریخی اعراب داخلی و خارجی می باشد میلیاردها دلار پول ملی جهت پروپاگاندا سازی بکار بسته میشود، حتی در بسیاری از مناطق ترک نشین همچون اورمیه دهها مدرسه، پل، فروشگاه‌های دولتی و .. با نام خلیج عرب مزین گردیده‌اند. دقیقا همین چند سال پیش بود که تمامی اسامی ترکی جزایر دریاچه اورمیه به اسامی مضحک فارسی تغییر داده شد. 
گوشه‌ای از هزاران نام ترکی که به اسامی جعلی فارسی تغییر داده شده‌اند: 
یالاقلی (کامه – جزیره دریاچه اورمیه)، آفشارجیق (کاوه – جزیره دریاچه اورمیه)، قویون داغلی (کبودان- جزیره دریاچه اورمیه)، گوجو وار (کجا آباد)، چاغلایان (کرکس- جزیره دریاچه اورمیه)،  کهرلان (کلخوران)، کئچل داشی (کلسنگ)، گون دوغان (کندوان)، قاشیق (کوشک - سقز)، امه‌جنلر (گرز – جزیره دریاچه اورمیه)، قیشلاق (گرمسار)، گلین (گلشن – در استان کردستان فعلی)، کؤمورچایی (گمناب)، خزر (مازندران)، یئددی گؤز(هفت چشمه)،یئددی دئییرمان(هفت آسیاب- اورمیه)،خان دره‌سی(دره قاسملو، دره شهدا)، آرواد کندی(ارباب کندی) ،لاها یا لاهی(لحاق)، چاناق بۇلاق(جناقیرد)، ارجه(ارجق)،کویوز(کویج)،سوم‌ارین(ثمرین)، شوشه‌گمیرن(شیشه‌گران)، دووار باشی(خیابان حر- اورمیه)، قالاجیق (قلعه‌جوق)، موتور باشی(ابوذر- اورمیه)، احمد آوا(احمد آباد)، چیل‌گز(چهل گز)، قارا دووروش (دولت‌آباد)، کهرآلان(کلخوران)، باری(بارق)، سالتاوار(سلطان آباد)، چاناق بۇلاق(چناق بولاق)، کؤرپۆ چونقارالی‌سی(چناقلی پل- اورمیه)، قوناق قیران(روئین دزق)، بیرازمان(پیرازمان، پیرازمیان)، اونار(انار)، سرداراووا(سردابه)، گؤل‌اۆستۆ(فلکه سرگل- اورمیه)، خئیرک(خیارک)، سوما(صومعه)، لیغلی گؤل(لجن گل)، آق‌قالا(آق قلعه)، دووقالاسی(دیو قالاسی)، دده مقصود(بابا مقصود)، ائیوازلی(عیوضلو)، خه‌نه‌یه(خانقاه- اورمیه)، ، قارینجا (ماغ – جزیره دریاچه اورمیه)، ماکی (ماکو)، ماراغا (مراغه)، دره‌گز (محمد آباد)، موتاللیق (متعلق)، آشاغی ماماق (مامک پائین)، گؤی مچید (مسجد کبود)، عوثمان یوموروغو (مشت عثمان – جزیره دریاچه اورمیه)، چومیسا بولاغی (مهباد چای)، چاناق قایا (مهدیس – جزیره دریاچه اورمیه)، مئیدان چای (مهران رود)، مییو (میاب)، ایری داش (مهرداد – جزیره دریاچه اورمیه)، میشوو (میشاب)، میششو داغ (میشوداغ)، گمیچی آداسی (ناخدا – جزیره دریاچه اورمیه)، آداجیق (نادید – جزیره دریاچه اورمیه)، دانالی یا دانلو (ناهید – جزیره دریاچه اورمیه)، نازلیچای (نازلو رود)، موشون دره‌سی (نوشین دره)، یئنگیجه (نیکجه)، گرگر (هادی شهر)، بین گؤل یا مین گول (هزار برکه)، آغ ائولر(سیمین ده)، قاراعئین (سیاه چشمه – نزدیک ماکو)، قوروچای (شاه آباد)، قورشاقلی (شبدیز – جزیره دریاچه اورمیه)، دوه‌چی (شتربان)، شاراوخانا (شرفخانه)، دوزلوجا تپه‌سی (شورتپه – جزیره دریاچه اورمیه)، قاراوول داغی (شیر کوه)، صوفو چای (صافی رود)، صاندیقلی (صندوقلو)، سفلی آشاغی سوما (صومعه)، باش سوما (صومعه علیا)، قالاجیق (عزیز آباد)، آل آشیق (علی شیخ)، آستاریچای (عنصرود)، گودار چای (قادر رود)، داش آتان(دانش آباد)، قازان خان(غازیان)،قره تپه(سیاه کوه)، قاراوۇل داغی(شیرکوه)،حاجی به‌ی کندی(حاجی بکنده)، سایین قالا(شاهین دژ)،میشو(میشاب)، قافلانتی(قافلانکوه) ،باش بۇلاق(سرچشمه) ،قره سۇ(سیه چشمه) ،اۇچ نووا(اشنویه) ،عربلر(پلدشت)،قویون داغی(کبودان- از جزایز دریاچه اورمیه) ،کیوی(کوثر) ، گۇن‌دۏغان(کندوان)،طارم(آب بر)،زنگان(زنجان)،کؤشک سارای(کشکسرای)     
منبع ترجمه خبر: سایت روزنامه حریت چاپ ترکیه  
http://tinyurl.com/qzwfudcبؤلوم | حاقلاريميزه گؤره یازار : علی رادمهر (ذکرعلی قلعه گیر)

    1 باخیش

چوخ قاباخ مئهریبان شهریستان اولمالیدی

جمعه 7 آذر 1393

+0 به یه ن
مئهریبان بخشینین 35 کندی و4شهری واردیر .مئهریبان بخشینین 35 مینه یاخین نوفوسو واردیر .مئهریبان 7000 +شربیان 5000 +دوزدوزان 4000 +آلان 2500 +قیصره 2500 +خاکی 1500 + ارزنه 1500 +اووه 1500 +وچوخلو بویوک کند لری واردیر .بیز گورموشوک ائشیدمیشیک بیر منطقه شهریستان اولاندا  اوو منطقه یه یاخین شهر لری و کندلری تزه شهریستانا قوشارلار . نیه ایندیینه کیمین هئریس شهریستانینین مئهریبانا یاخین یرلری (زرنه کیلوانا باخشئییش کیرمیجووان  آرباطان  و آیری یرلر) مئهریبانا یاخین اولا اولا بو تزه شهریستانا قوشولماقدان سوز گئتمیر . یاخجی سی بو دور کی دوزدوزان مئهریبان  شهریستانینا بخش اولسون چونکو اورتا دا دیر .بستان آباد شهریستانینین دوزدوزانا یاخین یرلری  مهرانرود مرکزی دهستانینین چوخ کندلری دوزدوزانا یاخین اولدوخلارینا گوره دوزدوزان بخشینه قوشولمالیدیرلار (کورد کندی سقین سرا  وچوخلی کندلری ) و ساراب شهریستانینین ابرغان دهستانینین چوخ کندلری دوزدوزانا یاخیندیلار (ابرغان داراب دانباران بهرمان قزل گچی دمنجان قوشچی و...) تزه شهریستان و بخش دوزلتمکدن آماج (هدف) بو دور کی اینسانلار تئز زاماندا آز هزینئینه ائیله ایشلرینه یتیشلر .بو قاباخلاردا گچمیشده (مئهریبانین شهریستان اولماغی )اولسایدی .بو منطقه نین نوفوسو نئچه برابر ایندیکی اولاردی .بو حسابینان مئهریبان شهریستانینین 100 مینه یاخین نوفوسو اولاجاقدیر. دوزدوزان بخشینینده 50 مینه یاخین نوفوسو اولاجاقدیر .مئهریبان شهریستانینین شهرلری مئهریبان 7000 +کیلوانا 6500 +باخشئییش 6000 +زرنه 5500 +شربیان 5000 + دوزدوزان 4000  اولاجاق . بو تزه شهریستانین بویوک کندلری تئزلیکله شهرلره دونه جه کلر .کوردکندی 4500 +آرباطان +کیرمیجووان +سقین سارا +آبریز +آنباردان +جانبهان +گورچین +طواریقیه +سیه ناب +نوجه ده سادات +اشاقی اشدلق +یوخاری اشدلق + خاکی + اووه + قیصره + ارزنه +آلان + بیر اووش +ابرغان +داراب + دانباران +دمنجان +قوشچی +قئزل گچی +بهریمان . بو کندلر نوفوسلارینا گوره سیرالانمییبلار . آمما هاممیسی بویوک کندلردیلر.
هوراند بخشی بو ایل اهر دن آیریلدی و 22000 نفری شهریستان اولدو.


بؤلوم | حاقلاريميزه گؤره یازار : علی رادمهر (ذکرعلی قلعه گیر)

    0 باخیش

[ 1 ]